Wonga vs Smart Pożyczka. Opinie o ofercie

Dzisiaj omówimy i przeanalizujemy ofertę nieco mniej znanej firmy pożyczkowej, a mianowicie Smart Pożyczka. Wzięliśmy ją pod uwagę w naszych analizach ze względu na fakt, że firma ta podobnie jak kilka innych czołowych firm na rynku pożyczek online, oferuje pierwszą pożyczkę gratis.

Jednak oferta pierwszej gratisowej pożyczki jest niższa niż np. w przypadku Vivusa, który oferuje 1600 zł na 30 dni lub takich firm jak Ekspress Kasa, NetCredit i InCredit, Ofin itp. które oferują po 1500 zł na 30 dni za darmo. Smart Pożyczka oferuje nam bowiem tylko 600 zł na 30 dni za darmo.

Można by zatem stwierdzić, że oferta pierwszej gratisowej pożyczki jest bardziej zbliżona do firmy Wogna.com, która oferuje jako pierwszą pożyczkę 750 zł za 10 zł, ale za to na 60 dni. Tak więc pierwsza gratisowa pożyczka w Smart Pożyczce nie specjalnie się wyróżnia na tle konkurentów. Aczkolwiek należy zaznaczyć, że większość firm pożyczkowych działających na polskim rynku internetowym nie oferuję w ogóle pierwszej pożyczki za darmo, a jest ich naprawdę dużo. W zasadzie można powiedzieć, że tylko kilka z nich posiada taką ofertę promocyjną.

Uwaga – Aktualizacja

Obecnie zmieniły się kwoty maksymalne oferowane przez powyższe firmy w ramach pierwszej promocyjnej pożyczki:

  • Wonga: do 1500 pln do 60 dni
  • Smart Pożyczka: do 2000 pln do 30 dni
  • Visus: do 3000 pln do 30 dni
  • NetCredit: do 3000 pln do 30 dni
  • InCredit – firma przestała oferować pierwszą pożyczkę za darmo
  • Ekspres Kasa, Ofin i inne marki grupy Ferrratum Bank: do 2000 pln do 30 dni

Zatem można zauważyć, że Smart pożyczka oferuję nieco wyższą kwotę pierwsze pożyczki za damo, niż ta dostępna w Wonga, za to pod względem okresu Wonga nadal się wyróżnia oferując aż 60 dni na spłatę pierwszej promocyjnej pożyczki.

Wonga działa w Polsce znacznie dłużej i wydaje się pewniejszym pożyczkodawcą, jednak wbrew pozorom w Wonga nie jest łatwo dostać pożyczkę. Nie każdy nowy klietn ją dostanie. Wonga dość skrupulatnie weryfikuje swoich klientów. Przy czym obok firmy Vivus, marka Wonga to zdecydowanie jedne z największych pożyczkodawców na rynku internetowym. Czy za rozpoznawalnością marki idzie wiarygodność, bezpieczeństwo i kultura współpracy z klientem? Na ten temat można by już polemizować. Jednak kontaktując się z Wonga nie możemy im nic konkretnego zarzucić. Nie wiem za to jak w takich firmach wygląda sytuacja osób, które nie spłacają swoich pożyczek lub mają opóźnienia w spłatach.

Ogólnie pożyczanie w takich firmach wiąże się ze sporym oprocentowaniem, wielkimi kosztami przedłużania terminów spłaty i innym opłatami. Dlatego naszym zdaniem sens ma korzystanie z takich firm tylko w przypadku brania pierwszej pożyczki i ze szczególnym uwzględnieniem tego, że na pewno będziemy w stanie spłacić ją w terminie, bo jeżeli nie spłacimy jej w terminie, to koszty przedłużeń terminu spłaty są już bardzo wysokie, nie wspominając o kosztach windykacyjnych, wszelkich monitów i powiadomień, za wszystko nas „kroją jak za zboże”. Także uczulamy, z takich ofert korzystajcie tylko, gdy macie 100% pewność, że spłacicie taką pożyczkę przed terminem. W innym wypadku może Was to sporo kosztować, a w skrajnych przypadkach możecie się wpakować w poważne problemy finansowe.

Pożyczkę tego typu można spłacić wcześniej i robi się to bardzo szybko prze Internet. Należy jednak pamiętać, że przelewy nie wychodzą w weekendy i święta. Nie dochodzą też od razu, a nie każda firma oferuje spłatę za pomocą płatności natychmiastowej, dlatego przelewu ze spłatą należy dokonać odpowiednio wcześnie, bo nikogo nie będzie interesowało, że przelew nie doszedł.

Reasumując ze Smart Pożyczki można skorzystać, ale lepiej w pierwszej kolejności skorzystać z ofert innych firm, które dają pierwszą pożyczkę gratis. Jeżeli już wykorzystaliśmy wszystkie znane nam firmy oferujące darmową pierwszą pożyczkę, to wtedy dopiero warto skorzystać ze Smart Pożyczki. Oczywiście zakładamy, że korzystać będziecie tylko z ofert promocyjnych na pierwszą pożyczkę za darmo. Smart Pożyczka będzie wymagać również od nas wysłania skanu dowodu – niby nic wielkiego, ale zawsze to dodatkowa komplikacja.

Źródła:

1 Smartpozyczka.pl – strona firmy Smart Pożyczka
2. Wonga.pl – strona firmy Wonga
3. Analiza połączona z opinią w Antyhaczyk – opinia o Wonga dotycząca pierwszej pożyczki w Wonga.pl
4. UOKIK – Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów

Dodaj komentarz