Nowy Bank Facto z lokatą na 4%. Ostatnie lokaty warte uwagi.

Na polskim rynku kilka miesięcy temu pojawił się nowy bank ze swoją ofertą lokat Facto. Często nazywany jest bankiem Facto, ale to tylko marka wymyślona na potrzeby marketingu. Bank ten to włoski Banca Farmafactoring należący do grupy BFF Banking Group. Bank specjalizuje się w faktoringu, ale na naszym rynku oferuje również lokaty, które są nieco lepiej oprocentowane niż lokaty w naszych bankach.

Bank ten nie jest objęty ochroną polskiego BFG, ale na tych samych zasadach co nasz udziela w tym przypadku gwarancji włoski FITD – który jest odpowiednikiem naszego BFG. Wszystkie bankowe fundusze gwarancyjne w Unii Europejskiej działają na tych samych zasadach i bazują na tych samych przepisach i dyrektywach unijnych. Dlatego też można powiedzieć, że Lokaty Facto są bezpieczne w takim samym stopniu jak lokaty w naszych bankach.


Oprocentowanie waha się od 2-4% Nie jest to jednak lokata progresywna. Po prostu im krótszy okres lokaty tym oprocentowanie jest niższe, a za to im dłuższy okres lokaty tym oprocentowanie jest wyższe. Przy czym są to lokaty ze stałym oprocentowaniem w stosunku rocznym dla całego wybranego okresu. Szczegółowy opis można przeczytać w Antyhaczyku w opinii na temat lokaty Facto: https://antyhaczyk.blogspot.com/2020/02/bank-facto-lokata-opinie-czy-bezpieczna.html.

Bank Facto oferuje tylko taki produkt depozytowy. Osiągnięcie oprocentowanie w wysokości 4% wymaga założenia lokaty Facto aż na 5 lat. lokaty na 4 i 3 lata są już niżej oprocentowane na 3% i tak dalej im krótszy okres tym mniejsze oprocentowanie. Podkreślam jednak, że nie są to lokaty progresywne. Nie należy tego mylić. lokata Facto to prawdopodobnie obecnie najlepsza lokata bankowa.

Nawet najlepsze lokaty progresywne zawsze będą nieco gorzej oprocentowane od tradycyjnych. Zanim więc zdecydujemy się na konkretny produkt, powinniśmy zrobić dokładne porównanie lokat dostępnych na rynku. Pomocny może być w tym m.in. jakiś profesjonalnie opracowany ranking lokat. Musimy bardzo dokładnie rozpoznać własne oczekiwania i umiejętnie wybrać ofertę, która będzie najbardziej opłacalna w naszym przypadku.

Lokaty progresywne, inaczej nazywane również rosnącymi czy dynamicznymi, są obecnie coraz chętniej wybierane przez Polaków. Jest to nietypowy produkt oszczędnościowy, który wyróżnia się oprocentowaniem rosnącym z miesiąca na miesiąc. Warto zastanowić się, jakie są wady i zalety tej formy oszczędzania. Wybór lokaty progresywnej powinien wynikać z dokładnej analizy naszych potrzeb oraz ilości zainwestowanych środków. Oczywiście lokaty bankowe tego rodzaju gwarantują znacznie większą elastyczność i dowolność w kwestii rozporządzania zgromadzonym kapitałem. Odsetki naliczane są zawsze pod koniec miesiąca, jednocześnie można wybierać środki z takiej lokaty. Ma to jednak i swoje negatywne strony. Warto więc dowiedzieć się, jakie konkretnie warunki ma dana lokata progresywna. Progresywne lokaty bankowe cieszą się ogromnym zainteresowaniem, dlatego też banki przygotowują ciągle nowe propozycje dla swoich klientów.

W niektórych przypadkach takich lokat nasze oszczędności nie są „zamrożone”, dlatego też można nimi rozporządzać wedle własnych potrzeb. Nie musimy się też obawiać utraty już naliczonych odsetek, gdy wybieramy nasze środki. Najlepsza lokata tego rodzaju może zarazem przynieść nam naprawdę atrakcyjny zysk. Oczywiście istotną kwestią jest nie tylko oprocentowanie lokat, lecz także wysokość wpłaconego kapitału początkowego. Zaletą tego produktu bankowego jest również możliwość dopłacania dodatkowych środków. Pamiętajmy, że im większa suma, tym większy nasz dochód. Poza tym najlepsze lokaty progresywne można obecnie założyć nawet bez konieczności wychodzenia z domu, bowiem coraz więcej banków oferuje nam obsługę online. Niestety według moich analiz nawet najlepsze lokaty progresywne uwzględniając efektywne oprocentowanie dadzą nam mniejszy zysk niż lokata Facto. Ta jednak wymaga zamrożenia kapitału na bardzo długo.

Inne źródła:
https://www.knf.gov.pl/

Dodaj komentarz